Jak poprawnie siedzieć na krześle biurowym?

jak poprawnie siedzieć na krześleO ergonomicznym fotelu biurowym mówi się jako o rozwiązaniu, które jest w stanie zagwarantować utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Wiele jest w tym prawdy, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że na efekt taki mamy prawo liczyć przede wszystkim wtedy, gdy jest on odpowiednio ustawiony. Duże znaczenie mają indywidualne potrzeby jego użytkownika, fotel taki musi bowiem nie tylko zmniejszać obciążenie dolnej części pleców oraz szyi. Oczekuje się do niego również tego, że poprawi komfort siedzenia, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń, które dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego. Chcąc dokonać pierwszych korekt w ustawieniu fotela należy usiąść na nim wygodnie starając się być jak najbliżej biurka.

Postukuje się, aby ramiona były ułożone równolegle do kręgosłupa, a dłonie spoczywały na klawiaturze. Łokcie powinny tworzyć kąt prosty, jeśli więc nie możemy go ustawić, konieczne jest wyregulowanie wysokości krzesła. Warto poddać weryfikacji także prawidłowe ułożenie nóg. Tu duże znaczenie ma upewnienie się, czy istnieje możliwość łatwego wsunięcia palców dłoni pod udo z przodu fotela. Nie zaszkodzi również, jeśli podniesie się wysokość krzesła, jeśli nogi mają zbyt dużo przestrzeni.

pozycja na krześleGdy pozycja wyjściowa jest już ustalona, wymaga się od nas upewnienia się, czy również głębokość krzesła znajduje się na odpowiednim poziomie. Tu pomaga siedzenie w pozycji, w której pośladki znajdują się maksymalnie z tyłu krzesła. W takich warunkach można zmierzyć odległość, jaka dzieli przód krzesła i tylną część łydki. Jeśli jest ona zbyt mała nie musimy natychmiast zmieniać krzesła, dobrym rozwiązaniem jest bowiem umieszczenie z jego tyłu poduszki. Pewne znaczenie ma również właściwe wyprofilowania oparcia krzesła. Tu idealna jest sytuacja, w której dolna część kręgosłupa w naturalny sposób wygina się w łuk, choć łuk ten powinien być lekki. Dzięki temu można mówić o prawidłowym obciążeniu pleców. Wypada także pamiętać, że niepożądane jest zarówno pochylanie się w fotelu, jak i garbienie się, obciąża to bowiem odcinek lędźwiowy kręgosłupa.