Jak przeciwdziałać bólom kręgosłupa pracując za biurkiem?

ból kręgosłupa w pracySiedzący tryb życia obciąża nasz układ kostny, nie można więc nie zgodzić się z tym, że stanowi dla niego poważne zagrożenie. Wyjątkowo niekorzystna dla naszego organizmu jest zwłaszcza praca za biurkiem, jeśli więc taki tryb życia jest praktykowany przez dłuższy czas, trudno liczyć na to, że ominie się mniej lub bardziej niebezpieczne problemy z kręgosłupem. Pozycja siedząca wcale nie jest naturalna, a nasi dalecy przodkowi unikali jej pozostając niemal nieustannie w ruchu. Wiele godzin za biurkiem to dla organizmu często zbyt duże wyzwanie, a bóle kręgosłupa stanowią tego najlepsze potwierdzenie. Co gorsza, lekarze nie ukrywają, że problemy z kręgosłupem stają się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.

Trudno już liczyć na to, że ominą nas szerokim łukiem, warto więc zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak ich unikać. Na szczęście, nie musi być to wcale trudne, najpoważniejszym wrogiem kręgosłupa okazują się bowiem złe nawyki. Dbanie o kręgosłup wypada rozpocząć uświadamiając sobie, że mamy prawo do krótkich przerw. Pozwalają one na odzyskanie koncentracji, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że nawet chwila w pozycji stojącej może okazać się pomocna. Nawet krótki spacer po korytarzu odciąża kręgosłup i jest w stanie zapobiec dolegliwościom bólowym.

praca za biurkiemWarto pamiętać też o tym, że siedząc za biurkiem nie powinno się zakładać nogi na nogę, nie bez znaczenia jest zaś i to, że ekran monitora powinien znajdować się na wysokości naszej twarzy. Chwilę czasu można poświęcić też krzesłu, na którym siedzimy, nie ma bowiem wątpliwości, że powinno być ono dobrze wyprofilowane. Nie wolno zapominać i o monitorze, przy którym pracujemy, ustawienie go zbyt wysoko lub na skos przyczynia się bowiem do tego, że odcinek szyjny ulega niepotrzebnemu obciążeniu. Lekkie zadzieranie głowy podczas spoglądania w monitor nie wydaje się szczególnie dużym wysiłkiem, okazuje się jednak, że może pociągać za sobą wyjątkowo poważne konsekwencje. Głównym sposobem walki z bólami kręgosłupa jest jednak zachowanie właściwej pozycji podczas siedzenia, nie wolno więc pozwolić ma to, aby plecy nie były wyprostowane.