Jak poprawnie siedzieć przy komputerze?

jak poprawdnie siedzieć przy komputerzeBadania pokazują, że w polskich biurach bardzo swobodnie podchodzi się do kwestii odpowiedniego ich przystosowania do długiej pracy przy komputerze. Tylko jedno na sto takich stanowisk pracy można uznać za poprawne, nie wspominając już w jakich pozycjach korzystamy z komputera w domu. Wówczas myślimy tylko o wygodzie, a kłopoty z kręgosłupem i wzrokiem są tego konsekwencjami.

Krzesło

Dobre krzesło to podstawa, nawet jeśli z komputera korzystamy w domu i musimy na nie wydać własne pieniądze. Taka inwestycja w dłuższej perspektywie na pewno się opłaci. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na najważniejsze parametry: - możliwość dostosowania oparcia – najistotniejszy jest jego kształt i to na tym skupiamy naszą uwagę. Powinno być ono delikatnie wygięte do przodu, tak by stabilnie podpierało nasz odcinek lędźwiowy kręgosłupa - możliwość regulacji – podstawa to oczywiście regulowanie wysokości siedziska krzesła, musimy je bowiem dopasować w taki sposób by podczas siedzenia nasze stopy spoczywały na podłodze, natomiast kolana mają być ugięte pod kątem prostym

Monitor

Za mniej szkodliwe uważa się monitory ciekłokrystaliczne, ale jeśli wciąż używamy starego typu należy stosować także specjalny filtr. Monitor komputera powinien być ustawiony tak by znajdował się o parę centymetrów poniżej linii naszych oczu, a odległość pomiędzy nami a monitorem ma wynosić 40-75 cm. Biurko Kiedy siadamy przy biurku, nasze łokcie powinny się znaleźć na wysokości jego blatu. Według wytycznych najlepsza wysokość biurka to 67-80 cm, ale ważna jest także jego szerokość. Musi się na nim zmieścić monitor, klawiatura i miejsce na nasze nadgarstki. Właściwie ustawione stanowisko oraz jego wyposażenie to jednak nie wszystko. Ważne aby minimum co dwie godziny wstać od biurka i zrobić parę prostych ćwiczeń jak skłony czy skręty. Przy codziennej pracy przy komputerze warto także zadbać o naszą aktywność fizyczną.