Ochrona oczu i pleców w trakcie pracy przy komputerze

krzesło - ochrona plecówPracując każdego dnia przez wiele godzin przy komputerze często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo obciążamy nasze oczy, dłonie oraz kręgosłup. Być może nie odczujemy tego od razu, ale w przyszłości możemy się przekonać, że źle przygotowane stanowisko pracy przyczyniło się do naszych problemów zdrowotnych. Co zatem możemy zrobić? Każdy komputer ze względu na to, iż jest zasilany prądem wytwarza, tak jak linie wysokiego napięcia, swoje pole elektromagnetyczne. Oczywiście jego natężenie jest naprawdę bardzo małe jednak niektórzy są zapobiegawczy i wolą uchronić się przed jego działaniem. W takim wypadku pozostaje nam odsunięcie komputera od biurka, na tyle, na ile umożliwiają nam to podłączone do niego kable. Wraz ze zwiększaniem odległości pole elektromagnetyczne będzie się bowiem zmniejszać. Warto wiedzieć, że monitory z kolei emitują promieniowanie rentgenowskie, choć w bardzo małych ilościach.

Obecnie produkowane sprzęty są często oznaczone napisem informującym o niewielkim promieniowaniu X. Ochrona oczu W związku z tym, że monitory komputerów są zrobione ze szkła, to dokładnie tak samo jak lustro odbijają one światło, które na nie pada. Takie odbicia nakładają się na to co widzimy w monitorze, dlatego po wielu godzinach pracy nasze oczy są po prostu zmęczone. W takim przypadku warto zainwestować w zakup specjalnego filtra, dzięki któremu odbicia z głębi pomieszczeń zostaną skutecznie stłumione. Najlepsze są te filtry, które posiadają polaryzację kołową. Produkowane na przykład przez firmę Polaroid, filtry tego typu są dodatkowo przyciemnione i w znaczący sposób polepszają kontrast obrazu. Osoby noszące okulary mogą kupić sobie szkła zaopatrzone w warstwę antyrefleksyjną.

Nie zapominajmy jednak również o odpowiednim ustawieniu naszego monitora, tak by znajdował się na wprost nas, nieco niżej niż poziom naszych oczu. Na naszym biurku powinna się znaleźć lampka z nieprzeźroczystym abażurem aby światło nie padało nam wprost w oczy. Światło, które pada z naszej lampki nie może się też odbijać od klawiatury. Z kolei blat biurka powinien być matowy i jasny. Pamiętajmy też, że pomieszczenie gdzie pracujemy powinniśmy oświetlać słabiej aniżeli samo biurko. Niestety nawet stosując tych kilka zasad nasze oczy wciąż mogą się męczyć, dlatego warto co godzinę odchodzić od komputera i zrobić parę prostych ćwiczeń.